Odpočet zdaněných záloh podle § 37a ve Variu

Obsah:

Napoveda Pro hledání informací na stránce použijte Pro hledání informací na stránce použijte klávesovou zkratku Ctrl+F nebo stránku pro hledání.

§ 37a Základ daně a výše daně při uskutečnění zdanitelného plnění, pokud vznikla povinnost přiznat daň z úplaty přijaté před uskutečněním tohoto zdanitelného plnění

(1) Základem daně při uskutečnění zdanitelného plnění v případě, že vznikla povinnost přiznat daň z úplaty přijaté před uskutečněním tohoto zdanitelného plnění, je rozdíl mezi základem daně podle § 36 odst. 1 a souhrnem základů daně podle § 36 odst. 2.

Z pohledu Varia: Základem DPH v případě, že byl k záloze vystaven Daňový doklad o přijetí platby (DDoPP), je rozdíl mezi cenou bez DPH na faktuře a cenou bez DPH na DDoPP.

 

(2) Je-li základ daně vypočtený podle odstavce 1

a) kladný, uplatní se při uskutečnění zdanitelného plnění sazba daně a kurz pro přepočet cizí měny na českou měnu platné ke dni uskutečnění zdanitelného plnění (tj. doplatek se zdaní sazbou daně platnou k DUZP),

Z pohledu Varia: Pokud je Cena bez DPH na faktuře větší než Cena bez DPH na DDoPP (tj. zálohou byla uhrazena jen část faktury), bude DPH vypočtena z toho, co bylo fakturováno navíc. Pro výpočet DPH bude použita sazba DPH uvedená na faktuře. Jinak řečeno: DPH již byla odvedena a případné rozdíly se nedoplácejí ani nevracejí.
Příklad a
Na faktuře je Cena bez DPH 1 000 Kč, sazba DPH je 12 %, Cena s DPH je 1 120 Kč.
Na DDoPP je Cena bez DPH 800 Kč, sazba DPH je 10 %, Cena s DPH je 880 Kč.
Výsledný základ daně je 200 Kč, sazba DPH je 12 %, Cena s DPH je 224 Kč.

b) záporný, uplatní se při uskutečnění zdanitelného plnění sazba daně a kurz pro přepočet cizí měny na českou měnu, které byly uplatněny při přiznání daně z úplaty přijaté přede dnem uskutečnění zdanitelného plnění.

Z pohledu Varia: Pokud je Cena bez DPH na faktuře menší než Cena bez DPH na DDoPP (tj. zálohou bylo uhrazeno více než bylo následně fakturováno), bude DPH vypočtena „z přeplatku”. Pro výpočet DPH bude použita sazba DPH uvedená na DDoPP. Jinak řečeno: přeplatek se vrací v původní sazbě.
Příklad B
Na faktuře je Cena bez DPH 800 Kč, sazba DPH je 12 %, Cena s DPH je 896 Kč.
Na DDoPP je Cena bez DPH 1 000 Kč, sazba DPH je 10 %, Cena s DPH je 1 100 Kč.
Výsledný základ daně je -200 Kč, sazba DPH je 10 %, Cena s DPH je -220 Kč.

 

(3) V případě, že základ daně podle odstavce 1 je záporný a pro výpočet daně při přijetí úplat přede dnem uskutečnění zdanitelného plnění byly uplatněny různé sazby daně, uplatní se při uskutečnění zdanitelného plnění tytéž sazby daně, a to pro tu část z přijaté úplaty, kterou vznikl nebo byl navýšen kladný rozdíl mezi souhrnem základů daně podle § 36 odst. 2 a základem daně podle § 36 odst. 1; obdobně se postupuje, byly-li uplatněny různé kurzy pro přepočet cizí měny na českou měnu.

Z pohledu Varia: Zálohy se odečítají na základě jednotlivých DDoPP, a to v pořadí, v jakém byly vystaveny. Přeplatek se tedy vrací v sazbách (kurzech) uvedených na naposled vystavených DDoPP.

Realizace odpočtu zdaněných záloh ve Variu

DPH ve Variu se vykazuje přímo v řádku dokladu. (Každý řádek představuje zdanitelné plnění, obsahuje sazbu, typ zdanitelného plnění a případně doplňující kód DPH. Více se dočtete v článku Výpočet DPH na dokladech Varia.) Rekapitulace DPH je součtem řádků dokladu. Jsou dva způsoby, jak docílit správného výsledku podle § 37a.

První způsob vyžaduje, aby uživatel rozdělil fakturovanou částku na část, která již byla uhrazena zálohou a na část doplatku. U první části uvede původní sazbu DPH. U druhé části novou sazbu DPH. Vario v tomto případě odečte zálohu v původní sazbě, čímž dojde k vypořádání DPH i částky k úhradě.

Druhý způsob se použije, pokud není možné rozdělit fakturovanou částku podle uhrazené zálohy. V tomto případě se fakturovaná částka uvede na faktuře s novou sazbou DPH. Vario odečte zálohu v původní sazbě DPH a přidá k řádkům odpočtu zálohy dva řádky úprav, kterými převede částku fakturovanou v nové sazbě na částku v sazbě zálohy. Tím dojde ke správnému vykázání DPH a vypořádání částky k úhradě.

V obou případech je výsledkem základ zdaněný sazbou faktury podle odstavce a).

Daňový doklad o přijetí platby (DDoPP) podle příkladu A:

Daňový doklad o přijetí platby (DDoPP) podle příkladu A

Faktura podle příkladu A, na které uživatel rozdělil fakturovanou částku:

Faktura podle příkladu A, na které uživatel rozdělil fakturovanou částku

Výsledné zdanitelné plnění podle příkladu A u faktury, na které uživatel rozdělil fakturovanou částku:

Výsledné zdanitelné plnění podle příkladu A u faktury, na které uživatel rozdělil fakturovanou částku

Faktura podle příkladu A, na které nebyla rozdělena fakturovaná částka:

Faktura podle příkladu A, na které nebyla rozdělena fakturovaná částka

Výsledné zdanitelné plnění podle příkladu A u faktury, na které nebyla rozdělena fakturovaná částka:

Výsledné zdanitelné plnění podle příkladu A u faktury, na které nebyla rozdělena fakturovaná částka

 

V případě přeplatku podle odstavce b) jednoduše odečtete zápornou částkou zbytek zálohy, a to v sazbě uvedené na DDoPP. Tím dojde k vrácení „přeplatku” v původních sazbách.

Pokud je to možné, stačí na faktuře uvést fakturované položky v sazbě zdaněné zálohy. Pokud to možné není, přidá Vario k odpočtu zálohy dva řádky úprav, kterými převede fakturovanou částku na sazbu zálohy.

Daňový doklad o přijetí platby (DDoPP) podle příkladu B:

Daňový doklad o přijetí platby (DDoPP) podle příkladu B

Faktura podle příkladu B fakturovaná v sazbě zálohy:

Faktura podle příkladu B fakturovaná v sazbě zálohy

Výsledné zdanitelné plnění podle příkladu B u faktury v sazbě zálohy:

Výsledné zdanitelné plnění podle příkladu B u faktury v sazbě zálohy

Faktura podle příkladu B fakturovaná v nové sazbě:

Faktura podle příkladu B fakturovaná v nové sazbě

Výsledné zdanitelné plnění podle příkladu B u faktury v nové sazbě:

Výsledné zdanitelné plnění podle příkladu B u faktury v nové sazbě

Datum zdanitelného plnění a sazba DPH

Vario použije na dokladu sazbu DPH platnou ke dni zdanitelného plnění uvedeného na dokladu. V případě přijatých dokladů se jedná o údaj Datum zdanitelného plnění dodavatele, u faktur vydaných je to údaj Datum zdanitelného plnění a u vydaných DDoPP je to údaj Datum přijetí úhrady.

Před připojením zdaněné zálohy (vyplněním pole Požadovaná záloha) je potřeba mít zadané správné datum zdanitelného plnění. Pokud sazby použité při odpočtu zdaněné zálohy nesouhlasily, je možné změnit datum zdanitelného plnění a potom přepočítat řádky odpočtu zdaněné zálohy příkazem Přepočítat uhrazenou zálohu, který se spustí z místní nabídky nad polem Uhrazená záloha na kartě Součet.

Úpravy faktur s odečtenou zdaněnou zálohou

Řádky odpočtu zdaněné zálohy se vytvářejí při připojení zálohy případně při změně částky připojené zálohy. Pokud upravíte fakturovanou částku na faktuře s odečtenou zdaněnou zálohou, bude pravděpodobně potřeba znovu vypočítat řádky odpočtu zálohy. Výpočet řádků se spustí příkazem místní nabídky Přepočítat uhrazenou zálohu nad polem Uhrazená záloha na kartě Součet.

Odpočet záloh při změně zařazení do jiné sazby DPH

Výše uvedené příklady fungují v případě, že se jedná o změnu sazby v rámci daného typu sazby. To znamená, že od základu DPH na faktuře, který je zdaněn Sníženou sazbou 12 %, bude odečten základ DPH zdaněné zálohy v sazbě platné k datu úhrady zálohy, jako například Snížená (15 %) nebo Snížená 2 (10 %). V takovém případě přidá Vario příslušné řádky úpravy na sazbu zálohy.

Pokud bude na faktuře sazba jiného typu než na záloze, jako například Základní 21 %, odečte Vario zálohu v původní sazbě a nevytvoří řádky úpravy. Prakticky se v tomto případě záloha vrací jako by se jednalo o dobropisování. Například: předepsali jste zálohu na služby (15 %), ale nakonec jste fakturovali jen zboží (21 %).

Pokud se nejedná o případ vrácení zálohy, ale změnu typu DPH, je potřeba uvést fakturovanou částku v původních sazbách zálohy tak, jak je uvedeno výše (rozdělení na část uhrazenou zálohou a případnou část doplatku).

Pokud si s něčím nevíte rady, kontaktujte nás, rádi vám poradíme.

Související dokumenty