Hardwarové a softwarové požadavky

Stanice

HW vybavení

 • Procesor: Pentium Core 2 Duo a novější.
 • RAM: 4096 MB.
 • Pevný disk: 10 GB volného místa.
 • Rozlišení obrazovky: minimálně 1024x768 bodů.

SW vybavení

 • Operační systém Windows 7, Windows 8, Windows 8.1  a Windows 10 s českým národním prostředím.
 • Altus Vario pro svůj chod vyžaduje Microsoft Access 2010 nebo 2013 v 32bitové verzi. Lze použít MS Access 2010 Runtime nebo Access 2013 Runtime Externí odkaz (verze Runtime jsou zdarma). Doporučujeme použít Access 2010.
 • Altus Vario nelze provozovat na počítači, kde je instalovaný Office 2010 nebo 2013 v 64bitové verzi.
  • Pokud je na stanicích nainstalovaný MS Office 2010/2013 64bit, je nutné jej nejprve nahradit 32bitovou verzí.
  • Na počítači s nainstalovaným Office 2013 v 64bitové verzi lze Vario provozovat po instalaci Access 2010 (Runtime) v 32bitové verzi.
 • Altus Vario, resp. MS Access 2010 nebo 2013 spolupracuje s ostatními součástmi sady MS Office. Bezproblémový chod je možný, pokud jsou verze součástí sady MS Office stejné jako verze MS Access. U spolupráce s vyššími verzemi je nutné ověřit chování na stránkách Microsoftu. Spolupráce s nižší verzí sady MS Office není podporována.
 • Informace o vyšších verzích Accessu viz Provoz systému Vario a verze MS Access.

Server

Fileserver (sdílení mdb souborů)

Pro sdílení souborů doporučujeme systémy Windows server 2003 (2008) nebo službu Samba (vždy nutno otestovat konkrétní prostředí a nastavení) na Linuxu či jiném UNIXovém systému. HW vybavení může být v podstatě libovolné, avšak zajišťující dostatečný výkon pro běh samotného operačního systému a pro sdílení databázových souborů. Pro datovou složku obsahující i instalační soubory s aktualizacemi je potřeba vyhradit alespoň 4 GB diskového prostoru. Je samozřejmě nutno počítat s tím, že data budou přibývat, takže 4 GB je nezbytné minimum.

SQL Server

Terminal Server

Síť

Doporučujeme minimálně 100Base-T ideálně 1000Base-T přepínaný ethernet. Pro propojení Terminal serveru s SQL serverem 1000Base-T ethernet.

Potřebujete-li provozovat data na SQL serveru nebo Terminal serveru a nechcete si pořizovat nový HW, nebo jste firma používající na klientských stanicích jiné OS než Windows (Linux, FreeBSD, Mac OS X) a nemáte k dispozici Windows server pro použití Varia v terminálovém provozu, je možné využít služeb některých našich partnerů a provozovat Vario online tak, že aplikace i data jsou umístěny na jejich serverech a vy k Variu přistupujete pomocí klienta vzdálené plochy (RDP klient).

Pro všechny zmíněné "Ne-windows" systémy je k dispozici například program rdesktop (http://rdesktop.sourceforge.net/Externí odkaz), nebo pro Mac OS X, dále CoRD (http://cord.sourceforge.net/Externí odkaz).

 

Související dokumenty