Pomalé Vario

Pokud máte problémy s rychlostí Varia, zkuste následující:

 

1. Otestujte počítač pomocí nástrojů pro test rychlosti v doplňku Správce databáze (tlačítko Test výkonu počítače, sítě, SQL serveru). Tento test vám poskytne základní představu o tom, zda je problémem výkon počítače, sítě nebo serveru.

 

2. Zkontrolujte velikost dat. Pokud máte data na souborovém serveru, zkontrolujte velikost databází. Jestliže jsou databáze větší než 100MB, důrazně doporučujeme přechod na MS SQL Server. Lze použít i MS SQL Server Express Edition, který je zdarma (v případě uživatelů omezených verzí Varia není dokonce ani nutné přecházet na kategorii Office SQL a hradit poplatek za upsize).

 

3. Zkontrolujte nastavení antivirového programu. Zapnuté scanování sítových disků může u dat umístěných na síti výrazně zpomalit provoz.

 

4. Zkontrolujte nastavení anitivirového programu na serveru (související dokument Firewall antiviru ESET Smart Security na SQL serveru zpomaluje Vario).

 

5. Zkontrolujte nastavení souborového serveru (související dokument Provoz Varia na fileserveru a optimalizace sdílení souborů na serveru).
 

6. Pomalý start aplikace může být způsoben zaváděním doplňků (zákaznických rozšíření). Při startu Varia můžete zjistit, které aplikace se zavádí podle zpráv zobrazovaných na stavovém řádku.

 

7. Pomalý start modulu způsobený přidělováním paměti. Řešení viz článek Pomalé zavádění modulů Varia na Windows server 2008 a Windows 7.

 

8. Hledání v datech uložených na SQL serveru je zdlouhavé. Filtrování je zpravidla rychlejší než hledání a to zejména, jestliže používáte SQL server. Pokud máte data na SQL serveru, bude místo funkce Najít lepší aplikovat filtr. Vhodnějším řešením je hledání dokladů pomocí funkce Filtr pro: (pravé tlačítko myši v tabulce agendy).

 

9. TIP ke zrychlení pro administrátory. Pokud máte data Varia uložena na SQL serveru, vždy pomůže v zobrazeních, ale i v datových zdrojích používat tzv. passthrough variantu zápisu dotazu pro SQL. Doporučení viz článek Číselníky – Datový zdroj typu SQL dotaz.