Systémové požadavky

Věnujte pozornost článku: Ukončení podpory programu Vario 14 na MDB.

Software (stanice)  
Vario pro svůj chod vyžaduje Operační systém Windows 8.1, Windows 10 a Windows 11 s českým národním prostředím.
Vario pro svůj chod vyžaduje
Vario nelze provozovat na počítači,

na kterém je instalovaný Office 2010/13/16/19/365 v 64bitové verzi.

  • Pokud je na stanicích nainstalovaný MS Office 64bit, je nutné jej nejprve nahradit 32bitovou verzí.
  • Na počítači s nainstalovaným Office 2013 v 64bitové verzi lze Vario provozovat po instalaci Access 2010 (Runtime) v 32bitové verzi.
  • Pro bližší informace kontaktujte technickou podporu.
Vario, resp. MS Access 2010/2013/2016/2019 spolupracuje s ostatními součástmi sady MS Office. Bezproblémový chod je možný, pokud jsou verze součástí sady MS Office stejné jako verze MS Access. U spolupráce s vyššími verzemi je nutné ověřit chování na stránkách Microsoftu. Spolupráce s nižší verzí sady MS Office není podporována. Pro bližší informace kontaktujte technickou podporu.
Informace o vyšších verzích Accessu Vizte Provoz systému Vario a verze MS Access.
Hardware (stanice)  
Procesor Intel Core i5 a vyšší (či ekvivalent od AMD)
RAM (minimum) 8 GB
Pevný disk 10 GB volného místa
Rozlišení obrazovky Minimálně 1280×1024 bodů
Síťové prostředí  
Síť Doporučujeme 1000Base-T ethernet.
Server  
Provoz s více uživateli na souborovém serveru Doporučujeme síťové prostředí podporované systémem MS Windows Server 2012 a vyšší.
HW vybavení může být v podstatě libovolné, avšak zajišťující dostatečný výkon pro běh samotného operačního systému a pro sdílení databázových souborů. Pro datovou složku obsahující i instalační soubory s aktualizacemi je potřeba vyhradit alespoň 10 GB diskového prostoru. Je samozřejmě nutné počítat s tím, že data budou přibývat, takže 10 GB je minimum.
Provoz s více uživateli na SQL Serveru MS SQL Server 2014 a vyšší (včetně SQL Server Express Edition) – požadavky na tento systém viz Doporučená konfigurace serveru pro MS SQL Server.

TIP

Potřebujete-li provozovat data na SQL Serveru nebo Terminal serveru a nechcete si pořizovat nový HW, nebo jste firma používající na klientských stanicích jiné OS než Windows (Linux, FreeBSD, Mac OS X) a nemáte k dispozici Windows Server pro použití Varia v terminálovém provozu, je možné využít služeb některých našich partnerů a provozovat Vario online tak, že aplikace i data jsou umístěna na jejich serverech a vy k Variu přistupujete pomocí klienta vzdálené plochy (RDP klient).

Pro všechny zmíněné „Ne-windows” systémy je k dispozici například program rdesktop (http://rdesktop.sourceforge.net/Externí odkaz), pro Mac OS X CoRD (http://cord.sourceforge.net/Externí odkaz).

Vzdálený terminálový přístup MS Windows 2012 Server a vyšší – požadavky na tento systém viz Doporučená konfigurace serveru pro provoz terminálových služeb a dokument Vario a Terminal server.

 

Související dokumenty