Doporučená konfigurace serveru pro MSSQL® server 2005 (2000)

Následující doporučení se týkají vydaní produktů Microsoft® SQL Server 2005 Standard Edition, Workgroup Edition nebo SQL Server Express Edition (popřípadě SQL Server 2000 Standard Edition, Personal Edition nebo MSDE). Enterprise Edition z důvodu jeho ceny nezmiňujeme (v případě potřeby lze nalézt informace na stránkách firmy Microsoft®: http://www.microsoft.com/sql popřípadě http://www.microsoft.com/sql/prodinfo/previousversions)

 

Výrobcem SQL Serveru podporovaný počet procesorů, velikost RAM a velikost databáze

Edice SQL Serveru 2005 počet procesorů (počet CPU socketů, ne jader) velikost RAM velikost databáze
Standard Edition 32 bit  4 OS maximum - s použitím AWE a přepínačů /3GB a /PAE v boot.ini

bez limitu

Standard Edition 64 bit  4

32 GB na Windows 2003 server standard R2 x64

bez limitu
Workgroup Edition  2 3 GB bez limitu
SQL Server Express Edition  1 1 GB 4 GB

 

Edice SQL Serveru 2000 počet procesorů velikost RAM velikost databáze
Standard Edition  4  2 GB bez limitu
Personal Edition  2  2 GB 2 GB
MSDE  2  2 GB 2 GB

 

Hardware:

Pro HW konfiguraci serveru platí "čím více, tím lépe". Důležitá je především velikost RAM a rychlost disků. Použijte SCSI RAID a serverovou desku. Pokud si myslíte, že "nadupaná" pracovní stanice dobře poslouží jako SQL server, budete pravděpodobně zklamáni.

- Velikost RAM by měla být alespoň taková, jaká je velikost největší z používaných tabulek (zjistíte během testovacího provozu).
- Procesor(y) by měl(y) mít v rámci vašich možností co nejvyšší výkon.
- Disky by měly být dostatečně rychlé (nejlépe SCSI v konfiguraci RAID 1, 10 nebo 5 - RAID 5 není příliš výkonný).


Jako minimální použitelnou HW konfiguraci pro MSSQL® lze považovat následující:

- RAM - 2GB
- Procesor - Intel Pentium® IV 3GHz
- Disk - minimálně 20 GB (POZOR! vždy závisí na množství dat)

Za optimální doporučenou konfiguraci HW lze považovat následující:

- RAM - 4 - 32 GB - (MS Windows® 2003 Server Standard podporuje max. 4 GB RAM,  MS Windows® 2003 Server Standard R2 64 bit 32 GB RAM, MS Windows® 2003 Server Enterprise až 64 GB RAM a MS Windows® 2003 Server Enterprise 64 bit až 2 TB RAM - viz. http://www.microsoft.com/windowsserver2003/evaluation/features/comparefeatures.mspx)
- Procesor - 2x až 4x Intel Xeon (nebo Core 2 Duo), nebo výkonnější - (MS Windows® 2003 Server Standard podporuje max. 4 CPU a MS Windows® 2003 Server Enterprise 8 CPU - viz. http://www.microsoft.com/windowsserver2003/evaluation/features/comparefeatures.mspx)
- SCSI RAID minimálně 40 GB

 

MSSQL® Server vám poběží i na o něco slabších konfiguracích, to však nedoporučujeme. Konečné rozhodnutí je však vždy na vás s tím, že je nutno počítat s možností budoucího navýšení výkonostních parametrů serveru.

 

Software:- MS Windows® 2000 Server SP4 a vyšší

MSDE vám poběží i na stanicích s OS MS Windows® 2000 Professional SP4 a vyšším.

 

Doporučení pro instalaci:

- Na stejném počítači s SQL serverem nepoužívejte Exchange server, IIS nebo Terminal services v aplikačním režimu (doporučujeme použití vyhrazeného serveru).

- Při instalaci SQL serveru zvolte jako výchozí collation Czech_CI_AS.

- Pokud nemusíte, neinstalujte SQL server na řadič domény. Instalujte jej vždy a pouze na členský server.

- Při nastavení paměti MSSQL je potřeba brát v úvahu i ostatní běžící aplikace. Pokud je na serveru pouze SQL server, je situace vcelku jednoduchá. Minimální paměť není v tomto případě potřeba nastavovat a Maximální paměť by měla být nastavena tak, aby pro systém zůstalo volných alespoň 256 MB volné paměti. Pokud nenecháte systému potřebnou paměť, začne systém swapovat, což negativně ovlivní výkon SQL serveru.

- Pokud běží na serveru další služby a případně další instance MSSQL®, je potřeba nastavit i Minimální paměť tak, aby všechny služby byly "spokojeny" a SQL server měl k dispozici alespoň nějakou RAM (optimálně alespoň 1/4 dostupné operační paměti). V tomto případě se nastavení určitě nepovede napoprvé a během provozu bude potřeba konfiguraci SQL serveru měnit. Nezapomeňte v nastavení paměti zaškrtnout volbu Reserve physical memory for SQL server. Tak zajistíte, aby měl SQL server k dispozici alespoň tolik paměti, kolik je definováno v nastavení minimální paměti.

- Nastavení procesoru je nejlepší ponechat tak, jak je. Nezapínejte volbu Boost SQL Server Priority on Windows, neboť potom se sice zvýší priorita SQL serveru, ale normální provoz systému je tím ohrožen.

- Autentizace (v Enterprise manageru záložka Security) SQL serveru musí být nastavena jako smíšená (SQL and Windows Authentication).

- Default language for user nastavte na Czech.