Mzdy – Změny ve mzdách v roce 2025 – III. část

vydání: 20250127 - verze: 14

Vážení uživatelé modulu Mzdy,

v souladu s dosud schválenými legislativními změnami jsme do modulu Mzdy zařadili úpravy, jejichž přehled zde uvádíme. Navazujeme na již publikované dokumenty Mzdy – Změny ve mzdách v roce 2025 – II. část a Mzdy – Změny ve mzdách v roce 2025 – I. část.

Touto aktualizací je uvolněno vytváření mezd a výpočet mezd v roce 2025.

O novinkách, úpravách a nově provedených nastaveních v systému Vario píšeme v článcích Mzdy – Souhrn změn ve vydání 20250127Souhrn změn ve vydání 20250127.

Pokud byste měli jakékoliv dotazy nebo potřebovali pomoc s aktualizací, neváhejte nás kontaktovat.

Tým Vario vám děkuje za vaši dlouhodobou důvěru.

Obsah

Sleva na pojistném pro pracující důchodce od ledna 2025

Zákon č. 417/2024 Sb. novelizoval zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, který od ledna 2025 umožňuje starobním důchodcům, kteří pracují, uplatnit nárok na slevu ze sociálního pojištění ve výši 6,5 % z vyměřovacího základu. Sleva se týká zaměstnanců, kteří dosáhli důchodového věku a získali nárok na výplatu starobního důchodu v plné výši. Zaměstnanci musí o uplatnění slevy již za leden 2025 požádat svého zaměstnavatele. Zaměstnanec přitom doloží splnění podmínek nároku formou rozhodnutí o přiznání starobního důchodu a čestného prohlášení o nároku na výplatu starobního důchodu v plné výši nebo potvrzení plátce důchodu o pobírání starobního důchodu v plné výši s uvedením dne, od něhož výplata starobního důchodu v plné výši náleží.

V modulu Mzdy bude nárok na slevu ze sociálního pojištění pracujícího důchodce evidován ve mzdě novou mzdovou složkou Sleva SP – pracující důchodce s typem složky SP pracovníka – sleva důchodce.

Při výpočtu mzdy, ve které je mzdová složka s tímto typem evidována, je spočítána hodnota slevy ze sociálního pojištění pracovníka ve výši 6,5 % z vyměřovacího základu. Tato částka je zaevidována v poli Částka této složky a odečtena z čisté mzdy.

Detailní informace o způsobu zpracování slev pro pracující důchodce naleznete v novém článku nápovědy Sleva na pojistném zaměstnance pro pracující důchodce.

Dohody o provedení práce od 1. 1. 2025

Dne 1. ledna 2025 nabyl účinnosti zákon č. 470/2024 Sb., kterým se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti a některé další zákony, a tím se ruší změnydohod o provedení práce (DPP) plánované od začátku roku 2025 v souvislosti se zákonem č. 163/2024 Sb. Režim tzv. oznámené dohody nebude uplatněn.

Dosavadní podmínky pro zaměstnance na DPP se mění pouze v nově stanoveném limitu pro účast na pojištění a určení hranice pro zdanění daní vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně.

Změna limitů pro účast na pojištění pro DPP

Od 1. ledna 2025 se u DPP mění částka rozhodná pro účast na nemocenském a důchodovém pojištění v daném kalendářním měsíci. Povinná účast na nemocenském a důchodovém pojištění vznikne, pokud bude zúčtován započitatelný příjem aspoň ve výši 25 % průměrné mzdy, a to po zaokrouhlení na celé pětisetkoruny směrem dolů.

Průměrná mzda vychází pro tyto účely z § 23b odst. 4 zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti. Výši rozhodné částky pak vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením. Sdělení MPSV bylo publikováno stejně jako samotná novela DPP ve Sbírce zákonů v pátek 27. prosince 2024 (pod číslem 476/2024 Sb.).

Částka rozhodná pro účast zaměstnanců činných na základě DPP na nemocenském pojištění je od 1. ledna 2025 ve výši 11 500 Kč. Účast vzniká při jejím dosažení a již z příjmu 11 500 Kč se tak odvede pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.

Změna limitu pro zdanění příjmu z DPP při neprovedeném prohlášení poplatníka k dani

Novela upravuje také § 6 odst. 4 písmena a) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů a nově stanovuje hranici pro zdanění daní vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně, tzv. srážkovou daní odkazem na částku rozhodnou pro účast zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce na nemocenském pojištění.

Pro příjem z DPP do výše 11 499 Kč bude při neprovedeném prohlášení poplatníka k dani sražena srážková daň. Při příjmech z DPP od částky 11 500 Kč včetně bude použita zálohová daň.

Změna limitu pro zdanění ostatních příjmů při neprovedeném prohlášení poplatníka k dani pro rok 2025

Zákon č. 470/2024 Sb. změnou § 6 odst. 4 písmena b) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů upravil i zdanění ostatních příjmů při neprovedeném prohlášení poplatníka dani, které budou podléhat zdanění daní vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně, pokud v úhrnné výši nedosahují u téhož plátce daně za kalendářní měsíc rozhodné částky pro účast zaměstnanců na nemocenském pojištění.

Pro ostatní příjmy do výše 4 499 Kč bude při neprovedeném prohlášení poplatníka k dani sražena srážková daň. Při příjmech od částky 4 500 Kč včetně bude použita zálohová daň.

Nová výše paušální částky náhrady za práci na dálku pro rok 2025

Od 1. ledna 2025 se předpisem č. 474/2024 Sb. Vyhláškou o stanovení výše paušální částky náhrady nákladů při práci na dálku stanovuje pro rok 2025 nová výše paušální částky náhrady nákladů při práci na dálku podle § 190a odst. 1 písm. b) zákoníku práce, která činí 4,80 Kč za hodinu práce. Novou hodnotu zadejte do sazby odpovídající mzdové složky s typem složky Práce na dálku – paušální částkapo zpracování mezd za prosinec 2024.

Na použití sazby odlišné od zákonné výše upozorňuje kontrola, o které se více dozvíte v článku Nová kontrola při zadání měsíčních mzdových složek s typem složky Práce na dálku – paušální částka.

Změna odchodu do důchodu dle důchodové reformy

Zákonem č. 417/2024 Sb. byla v rámci důchodové reformy v zákoně č. 155/1995 Sb. upravena pravidla pro odchod do starobního důchodu. Úprava maximálního věku odchodu do důchodu nad dnešních 65 let se od roku 2031 dotkne osob narozených po roce 1965. Hranice odchodu se bude upravovat postupně o jeden měsíc ročně do věku 67 let. V tomto věku budou odcházet do důchodu občané narození v roce 1989, kteří dosáhnou důchodového věku v roce 2056, a následující ročníky narození.

V modulu Mzdy je datum nároku odchodu do starobního důchodu evidován a automaticky generován po zadání rodného čísla, resp. data narození. Je možné ho aktualizovat v detailu pracovníka nebo nastavit hromadně funkcí Přepočet nároku na důchod.

Nepeněžní plnění poskytované na zdravotní účely od 2025

Od roku 2025 dochází zákonem č. 470/2024 Sb. k dalším změnám ve zdanění zaměstnaneckých benefitů. Z nepeněžního plnění poskytovaného zaměstnavatelem zaměstnanci dle § 6 odst. 9 písm. d) zákona o daních z příjmů jsou nově vyčleněny benefity na pořízení zboží nebo služeb zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotnických zařízení nebo pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis.

Pro tyto dvě skupiny benefitů platí od roku 2025 rozdílné limity pro osvobození na straně zaměstnance:

  • benefity poskytnuté na zdravotní účely dle bodu 1 písmene d § 6 odst. 9 – v úhrnu do výše průměrné mzdy za zdaňovací období, tedy do 46 557 Kč. Pro evidenci těchto plnění je připraven nový typ složky a mzdová složka Nepeněžní plnění – zdravotní.
  • benefity poskytnuté na ostatní účely dle bodu 2 písmene d § 6 odst. 9 – v úhrnu do výše poloviny průměrné mzdy za zdaňovací období, tedy do 23 278,50 Kč. Pro evidenci těchto plnění se nadále používá typ složky a mzdová složka Nepeněžní plnění – limitované.

Daňový režim obou typů složek je obdobný. Při překročení jejich osvobozeného limitu jsou částky překračující limit evidovány ve mzdové složce Nepeněžní plnění – daněné zam., která vstupuje do základu daně zaměstnance a do vyměřovacích základů pro sociální a zdravotní pojištění.

Nové sazby pojistného zaměstnavatele na sociální zabezpečení pro riziková zaměstnání od roku 2025

Zákonem č. 417/2024 Sb. byl novelizován zákon č. 589/1992 Sb. o pojistném na sociální zabezpečení, který od roku 2025 stanovuje odlišné sazby pojistného pro sociální pojištění zaměstnavatele z vyměřovacího základu stanoveného podle nového písmene § 5a odst. 1. písm. c). Nové písmeno c) definuje sazby pro zaměstnance, kteří vykonávají riziková zaměstnání, odlišné od sazby běžných zaměstnanců a zvýšených sazeb pro zdravotnické záchranáře a podnikové hasiče. Rizikovou prací se rozumí práce, která je podle právních předpisů upravujících ochranu veřejného zdraví zařazena do čtvrté kategorie.

V modulu Mzdy jsou pro evidenci práce v rizikových zaměstnáních připraveny typ složky a mzdová složka Podíl výkonu rizikové práce. Jejich použitím je zajištěn výpočet sociálního pojištění zaměstnavatele v odpovídající zvýšené sazbě a propsání jeho částek do dalších odpovídajících funkcí, výstupů a elektronických podání.

Stravenkový paušál v roce 2025

Ve zpracování peněžitého příspěvku na stravování ve mzdách se kromě nové výše osvobozeného limitu ve výši 123,90 Kč za jednu směnu nic nemění. Pro evidenci osvobozeného příjmu se nadále doporučuje zadávat počet násobků nároku určený v souladu s novou zákonnou úpravou do pole Dny měsíční mzdové složky s typem složky Příspěvek na stravování, který zajistí jeho vyplacení. Pro evidenci příspěvku poskytovaného nad zákonem stanovený limit se doporučuje použití mzdové složky s typem složky Plnění – peněžité, která zajistí zdanění, odvod pojistného a vyplacení čisté částky nadlimitního plnění.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Zákaznická podpora Vario