Homebanking - odeslání příkazů

 

Program Vario umožňuje výměnu dat mezi bankou a klientem. Můžete tak načítat výpisy, které vám poslala banka v elektronické podobě nebo naopak posílat do banky příkazy vytvořené v programu Vario.

Průvodce odesláním příkazů do banky spustíte výběrem příkazu Příkazy | Odeslání příkazů do ...

Každá banka podporuje výměnu v určitém formátu. Dokud nebude systém sjednocen, bude ve Variu k dispozici několik průvodců - podle formátů, které lze vyměňovat s bankovním programem. Pokud byste v seznamu nenašli vaši banku (nebo spíše název bankovního programu či přípony souborů), pak neváhejte kontaktovat výrobce systému Vario, konzultanti s vámi proberou další možnosti, případně se doplněk "ušije na míru" přímo vám.

 

V následujícím popisu je uveden nejběžnější postup  - obecný pro všechny průvodce.

 

Připravte si k ruce smlouvu s bankou o elektronické výměně dat pro nastavení některých údajů v průvodci a postupujte dle jeho pokynů.

Po odeslání vybraných příkazů systém nastaví do pole Stav dokladu hodnotu: Odesláno tyto bankovní příkazy pak již k odeslání nenabízí. Pokud přesto chcete nějaký příkaz odeslat podruhé, nejdříve odstraňte informaci o odeslání z pole Stav dokladu (karta dokladu Obecné).

 

 

1. krok

 

Ze seznamu vyberete příkazy, které chcete do banky odeslat (v seznamu se zobrazují příkazy, které dosud nebyly odeslány = nemají v poli Stav dokladu nastavenu hodnotu Odesláno). Klepnutím na příkaz ho označíte, opětovným klepnutím označení zrušíte. Klepnutím na tlačítko Všechny označíte všechny příkazy.

 

 

2. krok

(na něj se dostanete po klepnutí na tlačítko Další)

Zadáte název souboru, do kterého se příkazy budou exportovat:

 

  • soubor můžete "nalistovat" v systému - po klepnutí na tlačítko Procházet se zobrazí dialog pro zadání požadovaného souboru, poté klepnete na tlačítko Uložit - do pole Soubor bude vložena celá cesta k souboru

     

    nebo

     

  • soubor můžete zadat ručně - zapíšete celou cestu k souboru. Přípona se řídí poskytovatelem Homebankingu.

 

Tento soubor odešlete přímo v průvodci nebo importováním do aplikace Homebankingu.

Pozor! Název souboru může být stanoven smlouvou!

 

Konkrétní Homebankingy vyžadují některá další nastavení ( zabezpečovací kód, pořadí výpisů, číslo klienta, intervat účetních souborů). Toto nastavíte pomocí tlačítka Možnosti.

 

3. krok

(na něj se dostanete po klepnutí na tlačítko Další

Pokud chcete ještě nějaká nastavení Průvodce upravit, můžete se na předchozí kroky vrátit klepnutím na tlačítko Zpět. Klepnutím na tlačítko Storno bude Průvodce uzavřen a žádné příkazy nebudou exportovány.

 

4. krok

Průvodce uzavřete:

Klepnutím na tlačítko Dokončit se spustí funkce pro export příkazů.

Systém vytvoří soubor s příkazem, který do banky odešlete přímo v průvodci nebo importováním do aplikace Homebankingu.

 

TIP

Pro import výpisů z banky můžete využít funkci Homebanking příjem bankovních výpisů.