Zadávání dat pro e-shop FastCentrik

 

Než začnete zadávát data určená pro export, zvažte založení nových knih v agendách Katalog a Sklad!
Z katalogu se exportují všechny publikované produkty, ale v Průvodci exportem FastCentrik je lze omezit pouze na vybrané knihy. V agendě Katalog doporučujeme založit knihu (knihy), ve ktere budete evidovat produkty určené pouze pro e-obchod.
V Průvodci exportem FastCentrik, pro určení množství skladem, vybíráte sklady, ze kterých se určí skladová dostupnost. V agendě Sklad doporučujeme založení zvláštního skladu (skladové knihy-skladových knih) určeného pro evidenci a naskladnění produktů určených pouze pro e-obchod.

 

Pokyny a pořadí zadávání dat, která plánujete odesílat do e-obchodu FastCentrik

1. Kategorie produktů
V agendě Sklad nebo Katalog nadefinujte strom produktů (kategorií). Zvolené pořadí kategorií ovlivňuje řazení v e-obchodu, tzn. správné zobrazení stromu a je nezbytné pro funkci vyhledávání produktů. Zboží určené k prodeji v e-obchodu zařaďte do kategorií. Zařazení do kategorie je též možné na kartě Ostatní v detailu záznamu Produkt.

Související dokument:  Strom produktů

 

2. Elektrozařízení
Pokud prodáváte elektroniku, vytvořte si skupiny s poplatky za elektroodpad, které zajistí vložení samostatné položky s likvidační částkou za elektroodpad do objednávky. Názvy skupin doporučujeme zadávat krátké a výstižné (případně kombinujte s předřazeným číselným identifikátorem).

Související dokumenty:  Elektrozařízení

 

3. Číselník kategorií slev
Slevy v eshopu se dají definovat buď hromadně na výrobce nebo konkrétně na každý produkt zvlášť. Slevy ve Variu definujete pomocí kategorií slev, což přináší větší variabilitu, ale jedná se o odlišný přístup než v případě jednotné slevy stanovené pro celý sortiment od jednoho výrobce. Proto využíváme pro přenos slev do obchodu druhého jmenovaného způsobu. Detail každého produktu se doplní o slevu, která se určí dle přiřazené kategorie slev. Obratové slevy obchod neumí, z kategorie slev se vždy bere jen sazba slevy pro cenu od=0.

Související dokument: Obratová sleva - Kategorie slev a cen

 

4. Zadávání produktů do katalogu
→ Založte nový záznam.

Dialog Produkt, karta Obecné
Obrázek: U produktů je důležité správně definovat popis, anotaci, text produktu a obrázky.  Parametry každého produktu se ukládají do zvláštní tabulky a tak fixně exportujete rozměry, hmotnost a případně varianty ze skladu. E-obchod umí pracovat též s baleními.

Související dokument: Vytvoření nového záznamu v katalogu produktů; Dialog Produkt

Na kartě Obecné
→ Vyplňte popis produktu.

Související dokument: Karta Obecné - Produkt

→ Zadejte katalogové číslo, čárový kód, výchozí sklad, sazbu DPH, záruku, výrobce, hmotnost (volitelně), rozměry (volitelně), případně vyberte skupinu elektrozařízení. 
→ Definujte varianty a balení produktu, pokud je produkt používá (z variant se přenášejí pouze ty, ke kterým existuje skladová karta).

Související dokument: Naplnit sklad z katalogu

→ V sekci Prodej zatržítky zvolte, zda se jedná o novinku, akční nabídku a zda se má produkt publikovat na e-shopu.
→ Polem Priorita můžete ovlivňovat pořadí produktů mezi novinkami a akčními nabídkami. 
→ Určete kategorii slev.
→ Do pole Poznámky vyplňte anotaci produktu - krátký popis produktu, který se zobrazuje v přehledu produktů.
Na kartě Text
→ Vyplňte podrobný popis, který se zobrazuje v detailu produktu.

Související dokument: Karty dialogu Produkt 

 Na kartě Obrázky
→ Nejdříve věnujte pozornost dokumentu Obrázky produktů pro FastCentrik, až poté zadejte obrázky produktu. Jako hlavní se zobrazuje ten, který je na spodní záložce Obrázek. Malý obrázek nemusíte zadávat, o zmenšeniny se stará e-shop sám. Další obrázky definujte na podřízené záložce Ostatní. Cesty k obrázkům mohou být v podobě internetového odkazu nebo jako relativní cesta v adresářové struktuře e-shopu. 
Na kartě Ostatní 
→ Z nabídky ComboBox - Nabídka pole Zobrazit definujte k produktu alternativní a související produkty (zároveň můžete produkt zařadit do stromu produktů, tzn. kategorií vytvořených v prvním kroku). Související a alternativní produkty se zobrazí v detailu produktu v e-obchodě.

Související dokument: Strom produktů  

 

5. Definice ceníků a cen
→ Do číselníku Kategorie cen si založte 2 nové kategorie, jednu pro prodejní ceny a druhou pro výrobcem doporučené ceny (na e-obchodu pak zákazník vidí úsporu vyjádřenou rozdílem těchto dvou cen). Kategorie založíte buď v poli na kartě Obchodní dialogu Kontakt (výrobce) nebo z dialogu Možnosti Vario l Číselníky.
→ Definujte si prodejní ceníky a zařaďte je do kategorií cen.
→ Zadejte do nich produkty a ceny, ale pozor, obchod nepracuje s obratovými cenami ani s odlišnými cenami pro různé varianty, zadávejte pouze ceny pro Množství od=0 a Variantu="-"
→ Ceníky mohou obsahovat více platností, exportují se vždy aktuálně platné ceny.
→ Ceny můžete definovat s DPH i bez ní. V základním nastavení, v administraci obchodu, nezapomeňte správně nastavit volbu Ukládat ceny s DPH.

Stejný postup opakujte pro ceníky s výrobcem doporučenými prodejními cenami.

E-obchod má vždy definovaný jeden ceník, který používá pro určování cen produktů. Z Varia se proto exportuje ceník, který je složený z ceníků v prodejní kategorii cen a je po ní pojmenovaný.

Související dokumenty: Obratová sleva - Kategorie slev a cen ; Ceníky

 

6. Skladová dostupnost
Pro zobrazení informace o skladové dostupnosti v e-obchodu musíte produkty přijmout na sklad. Pokud máte více skladů, můžete si při exportu vybrat, ze kterých chcete dostupnost určit.
Informace o skladové dostupnosti je obsažena již v souboru s exportem katalogu, ale lze jí přenášet i odděleně v samostatném souboru skladovadostupnost.xml, který má při importu do e-obchodu FastCentrik vyšší prioritu.

Související dokumenty: Příjem na skladNaplnit sklad z katalogu

 

7. Zasílání novinek
E-obchod umožňuje zasílat novinky na zadané e-mailové adresy. Pro zasílání novinek konkrétní firmě či osobě přiřaďte kontaktu v adresáři do pole Zasílat... kategorii Novinky. Pokud číselník kategorií takovou hodnotu neobsahuje, přidejte si jí.

Související dokumenty: Pole Zasílat... naleznete na kartě Obchodní dialogu Kontakt, ale také na kartě Osoby v detailu Osoby.

 

Navazující dokument

 

Související dokumenty