Skladové, obchodní a účetní doklady

Veškeré popsané stavy jsou stavy skladových, obchodních a účetních dokladů. Při práci se skladovými položkami rozlišujeme právě tyto tři typy dokladů:

Skladový doklad je příjemka, výdejka, vratka a převodka.
Obchodní doklad je při nákupu objednávka a při prodeji zakázka. Nabídky a poptávky zde zahrnuté nejsou, na nich nepovolujeme skladové operace.
Účetní doklad je přijatá a vydaná faktura a nebo pokladní doklad příjmový a výdajový.

 

Stavy jsou u všech jmenovaných dokladů stejné. Takže příjem nebo výdej si můžete představit jako obchodní případ, který může mít tři doklady – obchodní, účetní a skladový. Může mít také jen jeden z nich, když se bude jednat jen o výdej do spotřeby, ale většinou budete mít alespoň skladový a účetní.

 

U prodeje je to podobné, navíc je jen rezervace (REZERVOVÁNO), která u příjmu není. Takže analogicky:

koncept Obchodník si produkt připravuje.
DODAT Zákazník potvrdil objednávku, víte, že se prodej uskuteční, že se má realizovat.
STORNOVÁNO Zboží zákazník odřekl. Tento stav je ve Variu proto, abyste položku nemohli smazat, protože např. u e-shopů potřebujete vidět stav všech objednávek včetně položek, které zákazník zrušil. Tento stav nemění nic na dokladu, nemění ani součet zakázky, jde prostě jen o příznak.
REZERVOVÁNO Když položku zablokujete, překlopí se do tohoto stavu. Jakmile se cokoliv rezervuje, na skladu se sníží množství k dispozici přímo v tabulce Sklad a ve skladu je vidět Skladem a K dispozici. Položky, které jsou ve stavu REZERVOVÁNO snižují stav K dispozici. Žádný jiný příznak to nedělá. Když chcete stav na skladu snížit, musíte dát REZERVOVÁNO. Což není problém, protože položka může být současně ve stavu vydat REZERVOVÁNO.
Když se ale rezervace nepovede, zobrazí se stav rezervovat. To znamená, že rezervace neproběhla, protože není např. na skladě dostatečný počet kusů. Tento stav neblokuje množství, ale při dalším přepočtu rezervací (rezervační fronty) se Vario pokusí tuto položku rezervovat. Například při příjmu. Když zboží přijde a naskladní se, proběhne pokus o vyřízení těchto nepovedených rezervací a rezervace se vyřídí podle priority a pořadí data, kdy byl požadavek vznesen.

 

Poznámka: Sklad tedy funguje dvoufázově. Nejdříve provede rezervaci a v druhém kroku vyskladní. I když položku vyskladníte rovnou, sklad ji stejně nejdříve rezervuje a teprve pak ji vyskladní. Pokud ji nerezervuje, ani ji nevydá. Např., když se prodejna domluví po telefonu se zákazníkem, že si přijde za hodinku pro zboží, stačí zboží nastavit do stavu REZERVOVÁNO. Tak je jisté, že zákazník zboží dostane.

 

Stavy jsou ve všech dokladech stejné a jsou rovnocenné. Když je vystavena jako první faktura, lze na ní aplikovat také stav vydat a skladník ji uvidí mezi doklady k výdeji. Takže je jedno, jestli je to faktura nebo zakázka, ale správně byste měli nejdříve vyskladnit a pak fakturovat.

 

Výjimka

Převodky U převodek OK znamená, že je vydáno a přijato. Převodky jsou „dvoufázové“, nejdřív vydají položku a pak ji přijmou na cílový sklad, kde se položka nefakturuje nebo k ní není účetní doklad, takže při realizaci je příznak rovnou OK.
Zakázky U Zakázek s neskladovými položkami se dá nastavit jen fakturovat a OK. V tomto případě se položka fyzicky nevydává, proto je stav OK hned po fakturaci. Neskladové položky můžete stornovat.

 

 V možnostech knihy lze nastavit výchozí stav skladových položek. Můžete tak například zajistit, že při vložení zboží do faktury se položka automaticky rezervuje.

 

Související dokumenty