Párování dokladů

Importovali jste výpisy z homebankingu (pomocí Průvodce importem výpisů)?

  • Pokud jste již někdy předtím stahovali výpisy (např. komunikačním programem nebo z internetu downloadem) a uložili jste je do složky s výpisy, průvodce to pozná a nové výpisy vloží tamtéž.

 

  • Číselné označení souboru je zpravidla o jednotku vyšší než poslední pořadové číslo dokladu ve Variu (a obsahuje také např. údaje o měsíci a číslu účtu, ze kterého byla platba přijata).

 

  • Klepnutím na Dokončit se výpisy načtou. Vario spáruje nalezené doklady a na kartě Položky zobrazí odchozí a příchozí platby. V detailu položky, v poli Poznámka uvidíte informační text. Před středník jej vkládá Vario a za středníkem jsou informace z banky.

 

  • Než se pustíte do realizace úhrad, zkontrolujte platby a zjistěte, u kterých nedošlo ke spárování. Nejasné platby identifikujte. První a hlavní pomůckou je hledání dokladů podle čísel účtů: místní nabídka (výhodou je, že Vario čísla účtů formátuje jednotně).

 

  • Ověříte tím, jestli vám už někdy z "neznámého" účtu přišla platba. Pokud ano, v seznamu nalezených plateb otevřete detail firmy (kontaktu) a zkontrolujete, jestli má nějaké neuhrazené doklady. Pokud se číslo dokladu shoduje s variabilním číslem došlé platby, nalezněte, proč se doklady nespárovaly (např. překlep plátce ve variabilním symbolu).

 

  • Vraťte se zpět do karty Položky, kde opravíte chybu (např. variabilní symbol). Vario automaticky doklad dohledá a spáruje. Částku položky nezmění. Jestliže doklad nenaleznete podle čísla účtu, nezbývá než otevřít doklady k úhradě a hledat v nich (místní nabídka). Použijete hledání podle částky. Průvodce výběrem dokladů k úhradě nabídne všechny nezaplacené doklady (naše i jejich). Vybereme pouze ty, které se mají zaplatit (přijatá částka). V dalším kroku si doklady seřadíme, např. právě podle částky (dále třeba podle variabilního symbolu atd.).

 

  • Je-li vše dohledáno, stiskněte na kartě Položky tlačítko Uhradit. Zobrazí se závěr dialogu Průvodce výběrem dokladů k úhradě: "Dokončení úhrad": Přehled uhrazených dokladů "bez závad".

 

  • Přejděte do agendy Příkazy a otevřete platební příkaz. Na kartě Obecné se změní v poli Úhrada text na "Přijato". Jakmile je totiž při úhradě nalezena položka příkazu, systém kontroluje, jestli má příkaz v poli Úhrada text "Odesláno" (nebo jiný) a když ano, změní jej na "Přijato".

 

  • To však neznamená, že byly uhrazené všechny položky. Mohl být uhrazen jen jeden doklad (kvůli nedostatku financí), nebo proto, že jste posunuli datum splatnosti. Nicméně máte jistotu, že banka příkaz dostala ke zpracování.

 

 

Související dokumenty