Řazení (klasický a moderní vzhled)

V některých situacích (zejména při vyhledávání) je dobré mít záznamy setříděné podle určitého pole. Například chcete zobrazit kontakty seřazené podle jejich názvu, faktury podle čísla a nebo data splatnosti apod. Následný tisk tabulky agendy akceptuje zadané řazení.

Řazení podle pole
Jednoho pole Záznamy seřadíte podle jednoho pole tak, že klepnete na pole, podle kterého chcete řadit (nejlépe na konkrétní hodnotu, nikoliv na titulek) a poté klepnete na tlačítko Seřadit vzestupně Seřadit vzestupně nebo Seřadit sestupně Seřadit sestupně.
Více polí Záznamy seřadíte podle více polí například nejdříve podle Města a poté podle Názvu firmy pomocí funkce Rozšířený filtr či řazení.

 

Řazení podle více sloupců zároveň
 Seřadit vzestupně/sestupně Záznamy v tabulce agendy je možné seřadit klepnutím na příkaz Seřadit vzestupně (resp. Seřadit sestupně), který se nachází na panelu nástrojů Filtry nebo v místní nabídce nad tabulkou. Záznamy v tabulce se seřadí podle hodnot v aktivním sloupci.
Pokud chcete záznamy seřadit podle hodnot ve více sloupcích, máte dvě možnosti
1. Myší vybrat více sloupců a potom použít příkaz seřazení. Tento způsob využijete jen v případě, že sloupce jsou vedle sebe (lze je samozřejmě přetáhnout podle potřeby) a že směr řazení (vzestupně, sestupně) má být shodný pro všechny vybrané sloupce.
2. Druhou možností je použít funkci Rozšířený filtr či řazení... (panel nástrojů Filtry nebo menu Záznamy). V okně definice filtru zadáte libovolná pole a pro každé pole určíte směr řazení. Kritéria filtru nemusíte zadat. Použitím filtru (tlačítko na panelu nástrojů) se řazení aplikuje na formulář.
Pro opakované použití řazení můžete řazení uložit (Filtr / Správa filtrů / Uložit filtr...).

 

Související dokumenty